Sobota 27. února. Svátek má Alexandr.

Makroekonomické události pro tento týden: Měsíční zpráva OPECu, ekonomický výhled MMF

14.05.2018 | 16:09 0 Komentářů

Tento týden v pondělí kartel OPEC zveřejní měsíční zprávu za květen. V úterý Mezinárodní měnový fond vydá regionální ekonomický výhled pro Evropu, který se bude věnovat jak současnému ekonomickému dění, tak prognóze dalšího vývoje a případným ekonomickým rizikům. Dále vyjdou data o vývoji německého, českého a evropského HDP. V USA se bude sledovat kondice trhu práce, maloobchodní tržby a průmyslová produkce.

Analýza OPECu a MMF

Dnes kartel OPEC vydá měsíční zprávu za květen s aktualizací odhadů vývoje cen ropy, HDP, nabídky a poptávky po ropě.  Zároveň bude zveřejněn vývoj stavu zásob zemí OECD.  Zpráva bude k dispozici zde.

V úterý Mezinárodní měnový fond vydá regionální ekonomický výhled pro Evropu, který se bude věnovat jak současnému ekonomickému dění, tak prognóze dalšího vývoje a případným ekonomickým rizikům.

Úterý: Čísla o německém, evropském a českém HDP

Očekává se, že české HDP za první kvartál zpomalilo na 4,8 % z předchozích 5,5 %. HDP eurozóny podle odhadu analytiků meziročně vzrostlo o 2,5 %, zatímco u německého HDP se očekává zpomalení na 0,4 % z předchozích 0,6 %.

Středa: Německá a evropská inflace, americká průmyslová produkce a maloobchodní tržby

Americká průmyslová produkce v dubnu pravděpodobně expandovala o 0,6 %, což by znamenalo třetí měsíční růst v řadě a potvrzení dobrého stavu výrobního sektoru díky solidní domácí poptávce a ekonomickému růstu v zahraničí.

Maloobchodní tržby podle očekávání analytiků v dubnu vzrostly o 0,3 % (předchozí hodnota: 0,6 %). Tento další solidní růst by signalizoval výrazné zlepšení po velmi slabém prvním kvartále, kdy maloobchod rostl nejpomaleji za posledních 5 let.

Německý index spotřebitelských cen CPI pravděpodobně v dubnu meziročně vzrostl o 1,6 %, předchozí hodnota: 1,6 %. Inflace v eurozóně pravděpodobně rostla o 2,5 %, stejně tak jako minulé období.

Čtvrtek: Kondice amerického trhu práce

Ve čtvrtek budou zveřejněna pravidelná čísla o vývoji amerického trhu práce.  Očekává se mírný nárůst nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti na 215 tis. Z předchozích 211 tis.

ECB by mohla poskytnout informace o prvním úrokovém hiku

Francouzský centrální bankéř Villeroy de Galhau se dnes nechal slyšet, že by ECB mohla poskytnout informace o načasování prvního úrokové hiku z důvodu blížícího se konce kvantitativního uvolňování.

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Marek Šilhart, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.