Pátek 26. února. Svátek má Dorota.

Makroekonomické události pro tento týden: Americká inflace a protiíránské sankce

06.08.2018 | 15:24 0 Komentářů

Na tento týden je naplánováno zahájení první fáze znovuobnovení protiíránských sankcí. Prezident Trump taktéž očekává přísnější přístup vůči Íránu ze strany svých evropských partnerů. Bank of Japan zveřejní záznam z jednání z 30-31. července. Guvernér se již nedávno vyjádřil, že banka nechá klíčovou úrokovou sazbu poskočit o desetinu procentního bodu, jinak se ovšem bude držet své ultra uvolněné měnové politiky.

Pondělí, 6. srpna

Dnes by měly začít platit americké protiíránské sankce, jejichž cílem jsou automobily, zlato a kovy. Íránská centrální banka v neděli zahájila opatření k alokaci „tvrdých měn“ včetně amerického dolaru a eura využívaných obchodování s komoditami a farmaceutickými výrobky. Banka také znovu otevře měnový trh, který byl měsíce ve stavu zhroucení a směnárny měly zakázáno nakupovat nebo prodávat „tvrdé měny“.

Íránský rijál tento rok na otevřeném trhu oslabil o 60 %. Oficiální kurz je 44 120 rijálu za dolar, zatímco kurz na otevřeném trhu se pohybuje mezi 90000 až 110000 rijály.

Úterý, 7. srpna

Japonská centrální banka zveřejní shrnutí z jednání z 30. a 31. července. Guvernér se již nedávno vyjádřil, že banka nechá klíčovou úrokovou sazbu poskočit o desetinu procentního bodu, jinak se ovšem bude držet své ultra uvolněné měnové politiky.

V Německu zveřejní údaje o průmyslové produkci. Očekává se meziměsíční pokles o 0,5 %. Čínské devizové rezervy pravděpodobně za červenec poklesly o 10 mld. USD na 3,11 bil. USD z důvodu slabšího juanu a předpokládanému menšímu obchodnímu přebytku.

Čtvrtek, 9. srpna

Prezident Federální rezervní banky v Chicagu poskytne rozhovor, kde se budou diskutovat úvahy centrálních bankéřů o tom, kam až zvedat úrokové sazby a jak se připravit k boji s další recesí.

Ze statistických dat ve čtvrtek vyjdou data o české inflaci a amerického trhu práce. Očekává se, že inflace v červenci meziročně rostla o 2,3 %. V USA se očekává 220 tisíc nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti a 1,735 mil. pokračujících žádostí.

Pátek, 10. srpna

Na závěr týdne bude zveřejněna americká inflace za červenec. Očekává se meziroční růst o 2,9 %. V červnu rostla také meziročním tempem 2,9 %, nejrychleji od února 2012. Jádrová inflace se vyšplhala výše o 2,3 %.

Zdroj: Bloomberg, WSJ, Reuters

Marek Šilhart, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.