Pátek 15. ledna. Svátek má Alice.

Makroekonomická prognóza ČNB projektuje v roce 2018 průměrný kurz koruny na 24,90 EUR/CZK

01.02.2018 | 15:07 0 Komentářů

Spolu se zvýšením sazeb ČNB zveřejnila novou makroekonomickou prognózu. Ta obsahuje i kurz koruny. Kromě toho ČNB zvýšila výhled růstu HDP. Inflace by se tento rok měla pohybovat nad cílem. V modelu ČNB je nadále zakomponován jeden další hike v roce 2018.

Česká národní banka dnes spolu se zvýšením úrokových sazeb zveřejnila také novou makroekonomickou prognózu. Po více než čtyřech letech pak prognóza obsahuje také forecast vývoji české koruny na páru s eurem. Prognóza projektuje průměrný kurz koruny na úrovni 24,90 EUR/CZK. V roce 2019 by pak podle projekcí ČNB měla koruna posílit k hladině 24,50 EUR/CZK. Prognóza kurzu nepředstavuje závazek ČNB a nelze ji interpretovat ani jako preferovanou či žádoucí úroveň kurzu, upozorňoval na tiskové konferenci guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Prognóza vývoje kurzu české koruny na páru s eurem na horizontu měnové politiky; Zdroj: ČNB

Makroekonomická prognóza obsahuje také navýšení odhadu růstu české ekonomiky ze 3,4 % na 3,6 % HDP. Inflace by se podle prognózi na horizontu roku 2018 měla držet nad dvouprocentním inflačním cílem. V roce 2019 by pak měla spadnout mírně pod cíl.

Prognóza inflace na horizontu měnové politiky; Zdroj: ČNB

I přesto, že analytici prozatím nadále počítají s několikanásobným zvyšováním sazeb v průběhu roku, prognóza ČNB nadále uvažuje v tomto roce již jen jedno zvýšení. Vcelku výrazné posílení kurzu v prognóze ČNB je posléze s tímto forecastem v logickém souladu. Guvernér Jiří Rusnok pak na tiskové konferenci řekl, že další jedno zvýšení úrokových sazeb v tomto roce je vysoce pravděpodobné.

Prognóza 3M Pribor sazby na horizontu měnové politiky; Zdroj: ČNB

 

Makroekonomická prognóza je k dispozici zde.

 

Zdroj: ČNB

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.