Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Makro: Zápis z jednání FOMC, zotavení ekonomiky bude pravděpodobně pomalé

07.04.2010 | 11:45 0 Komentářů

Zápis z jednání bankovní rady americké centrální banky Fed ze dne 16.až 17.března odhalil nejednotné hlasování o úrokových sazbách a shodu ohledně budoucí výhledu. Rada uvedla, že ekonomická aktivita zesiluje a pracovní trh vykazuje známky stabilizace. Zatímco lednová makrodata vyzněla na poslední schůzce FOMC jako smíšená, nyní už guvernéři vidí  řadu faktorů které pravděpodobně budou zpomalovat rychlost hospodářského zotavení v USA.

Americká centrální banka v březnu ponechala základní úrokovou sazbu beze změn na nejnižší hladině 0 – 0,25 %. Hlasování proběhlo 9 ku 1, proti byl znovu prezident Fedu Kansas Citi Hoenig a vyjádřil i odlišný postoj proti rétorice, že ekonomické podmínky stále vyžadují výjimečně nízké sazby pro prodloužené období. Tento závazek podle jeho názoru představuje ekonomická rizika.

Rada poznamenala, že poslední údaje poskytovaly plusová znaménka pro maloobchodní tržby, podnikové investice, export zboží i spotřebitelské výdaje. Mírně povzbudivé signály poskytoval i pracovní trh. Spotřebitelskou důvěru ale stále tlumila vysoká nezaměstnanost, jen skromný nárůst mezd, nižší bohatství domácností a zpřísněné podmínky bank. Inflace byla utlumena a aktivita trhu s bydlením stále stagnovala na velmi nízké úrovni.

Nenastala žádná změna politiky Fedu. Program odkupu cenných papírů zajištěnými hypotékami v celkovém objemu 1,25 miliardy dolarů a korporačních dluhopisů za 175 miliard dolarů bude postupně stažen ke konci 1Q a k 2Q 2010.

Fed v únoru aktualizoval výhled pro rok 2010. Projektuje hospodářský růst 2,8% až 3,5% a  rozpětí očištěných cen 1,1% až 1,7%. Příští dvoudenní schůzka bankovní rady Fedu začne v úterý 27.dubna a ve středu bude oznámen výsledek hlasování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.