Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Makro: Zápis z jednání FOMC, aktualizace výhledu

18.02.2010 | 12:23 0 Komentářů

Zápis z jednání bankovní rady amerického Fedu ze dne 28.ledna odhalil jednomyslné hlasování o úrokových sazbách, shodu ohledně budoucí výhledu. Rada připravuje postupné stažení likvidity a informovala guvernéry jaké nástroje a strategie při řízení monetární politiky v budoucnu využít. Současně vidí potřebu prokazatelně informovat veřejnost a finanční trhy kdy tyto strategie začne realizovat.

Americká centrální banka ponechala v lednu základní úrokovou sazbu na nejnižší hladině 0 – 0,25 % a vyjádřila odlišný postoj ohledně rétoriky, že ekonomické podmínky stále vyžadují výjimečně nízké sazby pro prodloužené období.

Oproti prosincové schůzce zaznělo další pozitivní hodnocení ve výhledu americké ekonomiky. Rizika stinné stránky ekonomiky byla viděna o něco nižší, růst v posledním čtvrtletí zesílil, firmy zpomalovaly propouštění. Největší nejistotu pro ekonomiku, zejména¨pro budoucí spotřebitelské výdaje, stále představuje americký trh práce.

Fed v únoru aktualizoval výhled pro rok 2010. Projektuje růst ekonomiky mezi 2,8% až 3,5% porovnáním s předchozí projekcí HDP 2,5% až 3,5%. Očekává rozpětí očištěných cen v USA 1,1% až 1,7% oproti původnímu odhadu 1,0% až 1,5%.

Nenastala žádná změna ohledně programu odkupu cenných papírů zajištěnými hypotékami v celkovém objemu 1,25 miliardy dolarů a korporačních dluhopisů za 175 miliard dolarů, který bude stažen koncem prvního čtvrtletí 2010 postupným zpomalováním koupí tak aby byla zajištěna stabilita na finančních trzích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.