Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

Makro: Zápis z jednání Fedu odhalil nejednotný postoj

13.10.2011 | 11:43 0 Komentářů

Zápis z jednání bankovní rady americké centrální banky z 20-21. září zmiňuje rozsáhlé diskuse o stimulačních opatřeních na podporu stagnující ekonomice. Na tomto zasedání Fed rozhodl o prodloužení průměrné doby splatnosti držby cenných papírů.

Hodlá nakoupit do konce června 2012 cenné papíry za 400 miliard dolarů se splatností 6-30 let a prodat stejné množství CP se splatností tři roky a méně. Tento program by měl vyvolávat tlak na dlouhodobé úrokové sazby a napomoci, aby byly širší finanční podmínky více uvolněné. Tři členové bankovní rady vyjádřili nesouhlas R. W. Fisher, N. Kocherlakota a Ch. Plosser, obávají se proinflačních rizik.

Fed zachoval beze změn hlavní úrokovou sazbu na 0 – 0,25% a stávající politiku reinvestování splátek jistin z držby cenných papírů hypotečních bank. Předpokládá, že ekonomické podmínky, včetně nízké míry využití zdrojů a příznivý inflační výhled ve střednědobém horizontu vyžadují mimořádně nízké úrovně sazby federálních financí nejméně do pololetí 2013. Bankovní rada konstatovala, že pokles cen komodit a energií z nedávných vrcholů vedl ke zmírnění inflace a že dlouhodobá očekávání zůstala stabilní. Většina členů předpokládá, že inflace v příštích čtvrtletích poklesne na nebo pod požadovanou úroveň a vývoj je třeba pozorně monitorovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.