Neděle 16. května. Svátek má Přemysl.

Makro: Zápis z jednání BOE vnesl více světla ohledně rozšíření programu odkupu dluhopisů

20.10.2010 | 14:14 0 Komentářů

Zápis z jednání bankovní rady Bank of England ze dne 6. a 7.října odhalil tři různé postoje při hlasování o úrokových sazbách a o programu kvantitativního uklidňování. Většina členů bankovní rady se domnívala, že bilance rizik se nezměnila natolik, aby opravňovala změnu politického postoje. Někteří vidí nezbytnost dalšího monetárního stimulu ke splnění střednědobého inflačního cíle.

Bank of England rozhodla po dvoudenní schůzce podle očekávání a ponechala základní úrokovou sazbu beze změn na 0,50 %, současně zachovala velikost programu odkupu dluhopisů na 200 miliard liber. Sedm členů rady včetně guvernéra Mervyna Kinga hlasovalo pro zachování úrokové sazby na 0,50% i velikost programu kvantitativního uvolňování. Andrew Sentance a Adam Posen hlasovali proti. Posen požadoval zvýšení programu o 50 miliard liber na 250 mld liber a úrokové sazby beze změn. Sentance naproti tomu preferoval zvýšení úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na 0,75% a velikost programu odkupu dluhopisů beze změn.

Většina analytiků předpokládá změnu programu kvantitativního uvolňování a základní úrokovou sazbu na stávající úrovni až do roku 2011. Britské Středisko pro ekonomický a firemní průzkum (CEBR) se domnívá, že BOE rozšíří program kvantitativního uvolňování o 100 miliard liber a ponechá úrokové sazby beze změn až do roku 2012.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.