Sobota 08. května. Je Statní Svátek - Den vítězství.

Makro: Zápis z jednání Bank of Japan

02.11.2010 | 17:00 0 Komentářů

Zápis jednání bankovní rady Bank of Japan z dne 4. až 5.října zmiňuje diskuse ohledně stimulačních opatření a hrozbu silného jenu. Většina členů prohlásila, že nekontrolované posilování jenu zatěžuje ekonomiku, negativně ovlivňuje vývoz a firemní zisky a zhoršuje podnikatelskou a spotřebitelskou důvěru.

Bank of Japan v říjnu jednomyslně rozhodla snížit základní úrokovou sazbu na 0 – 0,10% z 0,10%, ustoupila tlaku kabinetu a představila nové schema nákupu dluhopisů s cílem poskytnout likviditu deflaci zmítané ekonomice. BOJ srazila úrokovou sazbu na 0,10% již v prosinci 2008.

Většina členů se shodla, že je třeba nadále věnovat pozornost riziku negativního vývoje japonské ekonomiky s ohledem na takové faktory, jako je zvýšená nejistota výhledu zahraničních ekonomik. Na základě diskusí o vývoji ekonomické aktivity a cen, členové bankovní rady souhlasili, že bude návrat japonské ekonomiky na cestu udržitelného růstu s cenovou stabilitou opožděný.

BOJ v říjnu prosadila další uvolnění měnové politiky a jednoroční program nákupu vládních dluhopisů v objemu 5 bilionu jenů ($60 mld). Guvernér Masaaki Širakawa uvedl, že je možné program v případě potřeby rozšířit. Mimořádné opatření BOJ přichází v době, kdy americká centrální banka připravuje další kvantitativní uvolňování, protože hospodářský růst největší světové ekonomiky zpomaluje a hrozí stagnace.

Hospodářský růst Japonska v druhém čtvrtletí zpomalil z 1,2% na 0,4%. Aktualizovaný ekonomický a inflační výhled zveřejní bankovní rada BOJ na listopadové schůzce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.