Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Makro: Zadluženost amerických domácností v dubnu rostla

08.06.2010 | 11:55 0 Komentářů

Poptávka po úvěrech ve Spojených Státech v dubnu rostla, avšak zůstala utlumena kvůli vysoké nezaměstnanosti. Američané se nechtějí zadlužovat a raději spoří, současný trend potvrzují revidovaná data za březen a únor. Úroky z úvěrů komerčních bank a leasingových společností jsou stále velmi příznivé, úroky z kreditních karet naopak velmi drahé.

Statistika americké centrální banky uvedla, že celkový dluh amerických spotřebitelů v dubnu vzrostl o 0,5%, $955 milionů na $2,440 bilionů, když v březnu po revizi klesl o $5,4 mld na $2,439 bilionů. Byl to teprve druhý vzestup za posledních 15 měsíců. Analytické odhady čekaly růst o $1 mld, poté co předběžný březnový údaj uváděl vzestup o $2,0 mld.

Významný růst o $9,41 mld na $1,602 bil nastal u typu nerevolvingových úvěrů, které zastupují spotřebitelské úvěry, na auta, lodě nebo půjčky pro studenty. U revolvingových úvěrů poptávka klesala o $8,46 mld na $838,0 mld a zájem o tento typ produktu klesá. Poptávka po úvěrech dosáhla ve Spojených Státech vrcholu v červenci 2008, těsně před úvěrovou krizí, která odstartovala pád investičních bank. V loňském roce si Američané v době hospodářské krize vůbec nepůjčovali.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.