Sobota 16. ledna. Svátek má Ctirad.

Makro: Záchrana Řecka bude stát až 90 miliard eur, zdroj

14.04.2010 | 12:42 0 Komentářů

Nouzové úvěry pro zadlužené Řecko se mohou vyšplhat až na 90 miliard eur, uvedl německý deník Handelsblatt jenž citoval evropské zdroje. “Objem úvěrů dosahující až 90 miliard eur není vyloučený,“ uvedl deník, citující zdroj blízký Evropské komisi.

Řecko doufá, že nebude muset čerpat nouzové úvěry avšak mnoho analytiků varuje, že to nutné je kvůli vysokým nákladům na vypůjčení na finančních trzích. Noviny se také odvolávaly na některé představitele spolkového kabinetu kteří čekají, že schválení programu finanční podpory pro Řecko ve výši 30 miliard eur zeměmi eurozóny a MMF je pouze první krok a celková suma může být minimálně dvojnásobná.

Program pokryje tříleté období a úroková sazba tříleté fixně úročené půjčky by se mohla pohybovat okolo 5%. Řecké noviny tento týden psaly, že by půjčka mohla být poskytnuta až do výše 80 miliard eur,  Evropská komise ale odmítla sumu jako čistou spekulaci.

Další německý deník ve středu uvedl, že německý ekonom hodlá podat žalobu k ústavnímu soudu proti plánu pomoci Řecku schválený o víkendu ministry financí eurozóny. Profesor Tuebingenské univerzity Joachim Starbatty uvedl pro deník Rheinische Post, že záchranný balíček podle jeho názoru porušuje Maastrichtskou dohodu a úrokové sazby jsou pod tržními hodnotami řeckých dluhopisů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.