Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Makro: Výrobní ceny USA zaznamenaly největší nárůst od března

14.12.2010 | 18:03 0 Komentářů

Index cen výrobců USA v listopadu vyskočil o 0,8% a zaznamenal nejsilnější růst od března, uvedla statistika amerického ministerstva práce. V říjnu a září PPI shodně rostl o 0,4%. Většinový konsenzus předpokládal 0,6%. V meziročním srovnání ceny dokončené výroby v USA zpomalily růst z 4,3% na 3,5%.

Index PPI nejvíce ovlivnily výrobní ceny energií a potravin. Ceny potravin vyskočily o 1,0% po poklesu o 0,1% v říjnu. Zhruba z jedné poloviny přispívaly ceny ovoce a vajec. Výrobní ceny energií rostly o 2,1%, pomaleji než o 3,7% o měsíc dříve, kdy zaznamenaly největší vzestup od ledna. Výrobní ceny energií ovlivnil ze tří čtvrtin index cen benzínů 4,7% a také topný olej a destiláty 7,0%. Zemní plyn pro domácnost opět zlevnil o 2,2%, ceny elektrické energie klesly o 0,2%. Ceny výrobních prostředků rostly o 0,2%.

Očištěné ceny, bez započtení cen energií a potravin, se v listopadu zvýšily o 0,3% poté, co před měsícem klesly o 0,6% poprvé za 11 měsíců. Ukazatel promítl zejména růst cen osobních automobilů a elektronických zařízení. Meziroční index PPI vyjma energií a potravin v listopadu podle očekávání zpomalil růst z 1,5% na 1,2%.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.