Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Makro: Výrobní ceny USA v červenci vzrostly o 0,2 pct

17.08.2011 | 15:56 0 Komentářů

Index cen průmyslových výrobců Spojených Států se v červenci zvýšil o 0,2%, po poklesu o 0,4% o měsíc dříve, podle předběžných dat ministerstva práce. V meziročním srovnání ukazatel před sezónním očištěním zrychlil růst na dvouměsíční vrchol 7,2%. Většinový konsenzus předpokládal meziměsíční stagnaci a stabilní meziroční tempo růstu 7,0%.

Největší vliv na zvýšení cenové hladiny měly meziprodukty a potraviny, opačně působily ceny energií. Ceny potravin vzrostly o 0,6%, stejně jako v červnu a v meziročním srovnání o 7,1%. Výrazný nárůst zaznamenaly ceny vajec, mléčné výrobky, hovězí a telecí maso, káva, dále zpracovaná zelenina, ovoce a pekárenské výrobky. Dvojciferný procentní pokles ceny čerstvé zeleniny.

Ceny meziproduktů se po červnové stagnaci zvýšily o 0,2% a meziročně rostly o 11,6%, nejrychleji od září 2008. Ceny výrobních prostředků zaznamenaly nárůst 0,4% a oproti stejnému období před rokem o 1,8%. Ceny dokončené výroby energií poklesly o 0,6%, méně než o 2,8% v červnu. Meziměsíčně zlevnily ceny benzínů o 2,8%, topný olej o 1,5% a zemní plyn pro domácnost o 0,9%, ceny elektřiny naopak vzrostly o 1,2%. Ceny ropných produktů poklesly o 1,2%.

Index cen průmyslových výrobců kromě energií a potravin nepřetržitě roste osmý měsíc. V červenci stoupl o 0,4%, následoval 0,3% růst v červnu a předčil konsenzus 0,2%. Největší měrou přispívaly ceny tabákových výrobků, lehkých užitkových vozidel a léčiv. V meziročním srovnání růst očištěných cen výrobců zrychlil o 0,1% na 2,5%.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.