Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Makro: Výrobní aktivita Velké Británie v dubnu zpomalila na sedmiměsíční minimum

03.05.2011 | 15:41 0 Komentářů

Výrobní sektor Velké Británie na počátku druhého čtvrtletí výrazně zpomalil a výhled se zhoršil. Přehled Markit/CIPS za duben uvedl, že index PMI oslabil z revidované úrovně 56,7 (-0,4) na sedmiměsíční minimum 54,6 bodů a výsledek zaostal za konsenzuální předpovědí 57,0 bodů. V prvním čtvrtletí byla aktivita nejsilnější od 3Q 1994. V lednu a v únoru PMI zdolal nejvyšší úroveň v historii 61,5 bodů.
Výhled byl výrazně slabší, než byl na počátku roku. Ačkoli růst produkce byl stále nad dlouhodobým průměrem a podniky nabíraly nové zaměstnance, růst nových objednávek výrazně oslabil, zejména ze strany domácích zákazníků. Domácí poptávka trpí v důsledku klesající spotřebitelské důvěry a útrat. K tomu nedokončená výroba zpomaluje už třetí měsíc. Exportní zakázky naproti tomu akcelerovaly a výrazně rostly. Korporace zaznamenaly rostoucí poptávku z USA, Evropy, Číny, Ruska a Středního východu.

Vstupní náklady nepřetržitě rostou dvacet měsíců, a ačkoli jsou na dohled nejvyšší úrovni v historii, zmírnily růst na pětiměsíční minimum. Nedostatek surovin prodlužoval lhůty dodavatelů 21 po sobě jdoucích měsíců. Ceny dokončené výroby setrvaly poblíž březnových rekordních maxim.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.