Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Makro: Výrobní aktivita USA v únoru atakovala 7-leté maximum a předčila očekávání

01.03.2011 | 17:30 0 Komentářů

Robustní růst výrobní aktivity Spojených Států pokračoval i v únoru, sektor zaznamenal nejrychlejší expanzi od května 2004. Výrobci nadále těží z oživení globální poptávky a slabého kurzu amerického dolaru. Růst potvrdilo čtrnáct z osmnácti sledovaných odvětví zpracovatelského průmyslu.

Ukazatel aktivity PMI vzrostl o 0,6% na 61,4 bodů, atakoval sedmileté maximum a akceleroval sedm po sobě jdoucích měsíců, uvedl průzkum Institutu řízení dodávek (ISM). Většinový konsenzus předpokládal pouze 61 bodů. Hranice 60 bodů označuje velmi dobrý stav sektoru, 50 bodů odděluje růst od poklesu, přičemž výroba se na růstu americké ekonomiky podílí asi z jedné pětiny.

Ukazatelé produkce a zakázek rostly velmi rychlým tempem třetí měsíc. Index zaměstnanosti setrval v komfortní úrovni teprve potřetí v průběhu poslední dekády. Více jak třetina dotazovaných korporací potvrdila nabírání nových zaměstnanců. Indikátor exportních zakázek opět zrychlil a setrval ve velmi silném růstu. Nedokončená výroba se prudce zvyšovala, avšak zásoby výrobců zaznamenaly první pokles v průběhu 18 měsíců.

Globální poptávka tlačí ceny surovin na vyšší úrovně a to zejména energie, kovy a potraviny. Vstupní cenový ukazatel vzrostl o další 0,5% na 82,0 bodů, což byla nejvyšší úroveň od července 2008. Dvě třetiny dotazovaných korporací zaznamenaly vyšší ceny vstupů a pouze 2% pokles.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.