Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Makro: Výrobní aktivita oblasti New York setrvala pátý měsíc v poklesu, výhled se zhoršil

17.10.2011 | 15:59 0 Komentářů

Říjnový průzkum výrobců oblasti New York potvrdil útlum aktivity pátý po sobě jdoucích měsíc. Současný index aktivity Empire State zmírnil pokles z -8,8 na -8,5 bodů, uvedl Fed New York. Ještě na počátku druhého čtvrtletí atakoval roční vrchol 21,7 bodů. Vývoj hlavních ukazatelů signalizuje možný obrat v nejbližším období.

Index nových zakázek zaznamenal první zvýšení po pěti měsících, dodávky rostly nejrychleji od května a zaměstnavatelé nabírali více zaměstnanců. Zásoby zmírnily pokles poprvé v průběhu čtyř měsíců, zrovna tak jako rozpracovanost zakázek. Týdenní pracovní doba byla nadále mírně v poklesu a dodací lhůty se prodlužovaly. Cenové indexy zamířily dolů. Ceny vstupů rostly nejpomaleji od listopadu, ceny dokončené výroby byly s výjimkou srpna nejnižší v roce.

Výsledek průzkumu zklamal očekávání, většinový konsenzus předpokládal zlepšení indexu na -4,0 body. Neutrální úroveň nula bodů odděluje růst od poklesu. V dubnu loňského roku byla situace výrobců, s výjimkou října 2009, nejlepší od roku 2006. Historické maximum 38,05 bodů bylo dosaženo v únoru 2004, minimum -31,8 bodů v únoru 2009.

Budoucí index promítl větší míru pesimismu, oslabil o 6,3 na 6,7 bodů, nejnižší úroveň od února 2009. Na počátku roku vyskočil na sedmiletý vrchol 58,9 bodů. Ukazatelé nových zakázek a dodávek setrvaly s nepatrnými změnami v pozitivním teritoriu, zaměstnanost obnovila růst, ale oslabily inflační indexy a výrazný pokles zaznamenal ukazatel zásob.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.