Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Makro: Výrobní aktivita oblasti New York prohlubuje pokles, výhled se podstatně zhoršil

15.08.2011 | 15:48 0 Komentářů

Podle srpnového průzkumu výrobců oblasti New York došlo k dalšímu poklesu aktivity, ačkoli většina ekonomů předpokládala obnovení růstu. Současný ukazatel aktivity Empire State nečekaně prohloubil pokles z úrovně -3,8 na -7,8 bodů a vrátil se na červnovou úroveň, nebo-li pětiměsíční minimum, oznámila federální rezervní banka New York. Na počátku druhého čtvrtletí přitom atakoval roční vrchol 21,7 bodů.

Průzkum 175 amerických korporací zaznamenal pokračující pokles nových objednávek, rozpracovanosti zakázek a zásob. Mírný růst udržel ukazatel dodávek a zaměstnanosti. Dodací lhůty stagnovaly. Korporace nabíraly víc pracovníků než v červenci, týdenní pracovní doba byla stále mírně v poklesu. Cenové indexy zamířily opět dolů, ceny vstupů i dokončené výroby zmírnily růst na osmiměsíční minimum.

Nejnovější průzkum opět zaostal za očekáváním, většinový konsenzus předpokládal oživení aktivity na +1,5 bodů. Neutrální úroveň nula bodů odděluje růst od poklesu. V dubnu loňského roku byla situace výrobců oblasti nejlepší od roku 2006. Historické maximum 40,6 bodů bylo dosaženo v únoru 2004, minimum -32,3 bodů padlo v březnu 2009.

Budoucí index promítl větší míru pesimismu a zaznamenal propad o 22,5 na 8,7 bodů, nejnižší úroveň od února 2009. V červenci ještě vzrostl o 10 na 32,2 bodů. Budoucí indexy nových zakázek a dodávek setrvaly v pozitivním teritoriu, avšak poklesly téměř na rekordní minimum. Níž byly pouze v září 2001.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.