Sobota 15. května. Svátek má Žofie.

Makro: Výrobní aktivita oblasti Filadelfie v říjnu mírně rostla

21.10.2010 | 17:12 0 Komentářů

Výrobní aktivita oblasti středního Atlantiku vykazovala po dvou měsících nepatrný růst. Index nových objednávek nadále signalizoval slabou poptávku, více korporací hlásilo nárůst cen vstupů, ačkoli výstupní ceny setrvaly v poklesu. Optimismus budoucího výhledu se ale v tomto měsíci výrazně zlepšil.

Podle říjnového průzkumu Fedu Filadelfie vzrostl současný ukazatel aktivity z -0,7 bodu na +1,0 bod. V srpnu se indikátor aktivity propadl o 12,2 bodů na -7,7bodů. Hladina nula odděluje růst od poklesu. Kromě ukazatele zaměstnanosti a dodávek setrvala většina ostatních v poklesu. Výsledek říjnového průzkumu zaostal za očekáváním. Většinový konsenzus předpokládal zotavení na +2,0 body. Ukazatel aktivity v následujícím půlroce vyskočil o 14,7 bodů na půlroční vrchol 41,0 bodů a udržel expanzi 22.měsíc.

Index zakázek vzrostl o tři body ale setrval v záporném teritoriu čtvrtý měsíc v řadě, ukazatel dodávek vyskočil o 9 bodů a vykazoval první vzestup za tři měsíce. Společnosti vykazovaly pokles zásob, nedokončené výroby a dodacích lhůt. Současný ukazatel zaměstnanosti nepatrně vzrostl a byl pozitivní druhý měsíc, vyšší procento korporací opět udávalo navyšování pracovních míst. Opačný vývoj vykazoval indikátor odpracovaných hodin. Výstupní cenový index setrval v nepřetržitém poklesu pátý měsíc.

Výrobní aktivita oblasti New York v říjnu rovněž zrychlila a zastavila sestupný trend. Průzkum Empire State Fedu New York uvedl, že ukazatel aktivity vyskočil z 4,1 bodu na 15,7 bodů, udržel expanzi patnáctý měsíc a byl nejsilnější od června.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.