Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Makro: Výrobní aktivita oblasti Filadelfie v prosinci výrazně zrychlila a překonala očekávání

16.12.2010 | 17:54 0 Komentářů

Průzkum výrobní aktivity oblasti středního Atlantiku signalizuje v prosinci další zlepšení. Všechny hlavní indikátory vykazovaly kladné hodnoty, korporace omezily najímání a navýšily počet odpracovaných hodin. Cen vstupů výrazně vzrostly a tlaky na výstupní ceny byly mnohem silnější. Optimismus budoucího výhledu opět mírně vzrostl.

Prosincový průzkum Fedu Filadelfie uvedl, že se současný ukazatel aktivity zvýšil z úrovně 22,5 na 24,3 bodů a byl nejvýš od dubna 2005 (25,5). V listopadu vyskočil z hladiny 1,0 na 22,5 bodů, zatímco v říjnu zaznamenal nepatrný vzestup o 1,7 na 1,0 bod. V srpnu a září byla situace výrobních podniků nepříznivá. Hladina nula odděluje růst od poklesu.

Výsledek předčil očekávání. Většinový konsenzus předpokládal 15,0 bodů. Ukazatel aktivity v následujícím půlroce stoupl o 1,5 bodu na půlroční vrchol 50,5 bodů, v listopadu vyskočil o 8,0 na 49,0 bodů.

Ukazatel zakázek vzrostl o 4,2 na 14,6 bodů, zhruba třetina korporací hlásila nárůst a 46,5% žádnou změnu. Ukazatel dodávek oslabil o 9,5 na 7,3 bodů. Ukazatel zásob opět zúžil pokles, index dodacích lhůt a nedokončené výroby výrazně zrychlil. Podmínky na trhu práce se poněkud zhoršily, procento najímání bylo stále vyšší než propouštění. Výstupní cenový index zaznamenal kladnou hodnotu poprvé za šest měsíců, index vstupních cen zaznamenal značný nárůst. Více jak polovina dotazovaných společností zaznamenala vzestup vstupních nákladů a pouze 0,7% pokles.

Výrobní aktivita oblasti New York se v prosinci rovněž rozšířila. Průzkum Empire State Fedu New York potvrdil, že ukazatel vyskočil o 22 bodů na 10,6 bodů a vrátil se do pozitivního teritoria.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.