Pondělí 17. května. Svátek má Aneta.

Makro: Výrobní aktivita oblasti Dallas v říjnu překvapivě roste

25.10.2010 | 17:31 0 Komentářů

Ukazatel výrobní aktivity oblasti amerického jihozápadu zaznamenal v říjnu první a nečekaný vzestup v průběhu čtyř posledních měsíců. Průzkum Federální rezervní banky Dallas potvrdil, že současný ukazatel vyskočil z hladiny -17,7 na +2,6 bodů. Většinový konsenzus předpokládal zlepšení pouze na -8,5 bodů. Hladina nula odděluje expanzi od poklesu.

Také klíčový ukazatel očekávání v říjnu výrazně posílil o 9,0 bodů na 14,2 bodů a korporační výhled o 13,4 na 26,9 bodů. Bylo to druhé zlepšení v řadě poté, co byla v srpnu zaznamenaná první záporná hladina indexu za posledních dvanáct měsíců.

Navzdory zvýšení výkonu, zaznamenalo několik současných ukazatelů výrobní činnosti opět pokles. Indikátor využití kapacit neudržel růst, ukazatel zakázek a dodávek prohluboval pokles pátý měsíc. Ukazatel nedokončené výroby a dodacích lhůt setrval v poklesu pátý měsíc.

Cenové tlaky byly smíšené. Počet odpracovaných hodin klesal již čtvrtý měsíc a indikátor zaměstnanosti se v říjnu nečekaně zhoršil. Počet korporací, které vykázaly úbytek pracovních míst v říjnu vzrostl o 4% na 15%. Ukazatel investic pouze zúžil dvouměsíční pokles, indikátor zásob dokončené výroby sklouzl zpět do záporného teritoria a kromě září v něm setrval šest měsíců. V nepřetržitém růstu 11.měsíců setrval mzdový ukazatel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.