Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Makro: Výrobní aktivita oblasti Dallas v listopadu zrychlila

29.11.2010 | 18:08 0 Komentářů

Ukazatel výrobní aktivity oblasti amerického jihozápadu zaznamenal v listopadu výrazný růst a signalizuje oživení. Průzkum Federální rezervní banky Dallas potvrdil, že současný ukazatel vzrostl z hladiny 2,6 na 16,2 bodů poté, co vyskočil z hladiny -17,7 na +2,6 bodů v říjnu. Hladina nula odděluje expanzi od poklesu. Téměř čtvrtina dotazovaných korporací ohlásila zvýšení aktivity a výsledek překonal očekávání. Většinový konsenzus předpokládal zlepšení na 4,5 bodů.

Klíčový ukazatel očekávání v listopadu výrazně posílil, vyskočil o 11,9 bodů na 26,1 bodů, korporační výhled vzrostl o 4,5 na 31,4 bodů. Byl to třetí nepřetržitý měsíc růstu. V srpnu byla zaznamenaná první záporná hladina indexu za posledních dvanáct měsíců.

Téměř všechny současné ukazatele zaznamenaly růst. Výrobní ukazatel byl pozitivní třetí měsíc v řadě. Indikátor využití kapacit vyskočil do kladného teritoria, přičemž 27% respondentů hlásilo nárůst. Ukazatelé zakázek a dodávek obnovily růst po pěti měsících záporných hodnot. Ukazatel nedokončené výroby se zlepšil na nulovou hodnotu, ukazatel dodacích lhůt pouze na -1,0 bod a setrval v poklesu šestý měsíc.

Cenové tlaky byly výrazně vyšší než před měsícem, zhruba 15% společností zaznamenalo nárůst cen dokončené výroby. Indikátor zaměstnanosti vykazoval nejlepší úroveň od května a počet odpracovaných hodin vzrostl poprvé za čtyři měsíce. Mzdový ukazatel udržel nepřetržitý růst 12 měsíců. Počet korporací, které vykázaly úbytek pracovních míst se v listopadu snížil o 4,3% na 11,7%. Ukazatel investic vykazoval první vzestup po dvouměsíčním poklesu. Indikátor zásob dokončené výroby nezaznamenal oproti říjnu téměř žádnou změnu, a kromě září setrval v záporném teritoriu šest měsíců.
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.