Sobota 17. dubna. Svátek má Rudolf.

Makro: Výrobní aktivita Japonska v květnu obnovila růst

31.05.2011 | 11:01 0 Komentářů

Zpracovatelský sektor Japonska po dvou měsících poklesu obnovil růst. Uvolnění tlaku v dodavatelském řetězci firmám umožnilo spustit výrobu, po přerušení způsobeném zemětřesením a tsunami v březnu. Korporace navyšovaly zásoby dokončené výroby v očekávání letních výpadků elektrické energie. Snížení omezení na straně nabídky a vyšší výstupní požadavky umožnily firmám zvýšit nákupní činnost poprvé od února.

Poptávka zůstala po zemětřesení nadále oslabena. Nové zakázky opět klesaly a podniky snižovaly zaměstnanost druhý měsíc. Inflace vstupních nákladů zmírnila na čtyřměsíční minimum, avšak zůstala zvýšená. Ceny dokončené výroby vykázaly první nárůst od listopadu 2008.

Podle květnového průzkumu Markit Economics vzrostl Nomura/JMMA výrobní index PMI o rekordních 5,6 bodu na 51,3 bodů a následoval pokles o 0,7 bodů na dvouleté minimum 45,7 bodů v dubnu. Úroveň 50 bodů odděluje expanzi od poklesu. V březnu zaznamenal PMI propad o 6,5 na 46,4 bodů, což byl nejhlubší meziměsíční pokles v historii monitorování od roku 2001.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.