Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Makro: Výrobní aktivita Japonska klesla na dvouleté minimum

28.04.2011 | 12:14 0 Komentářů

Výrobní aktivita Japonska zůstává po březnovém zemětřesení a následném tsunami v Tohoku ochromena, produkce výrazně zpomaluje kvůli narušení na straně dodavatelů a poklesu zakázek. Narušení řetězců neúměrně zpožďuje dodací lhůty.

Podle dubnového průzkumu Markit Economics klesl Nomura/JMMA výrobní index PMI z úrovně 46,4 na nové dvouleté minimum 45,7 bodů. V březnu zaznamenal propad z 52,9 na 46,4 bodů, což byl nejhlubší meziměsíční pokles v historii monitorování od roku 2001. Hladina 50 odděluje expanzi od poklesu.

Tuzemské zakázky zaznamenaly největší pokles od března 2009, zákazníci se rozhodli zrušit nebo odložit objednávky. Objem zahraničních objednávek byl nejnižší za poslední dva roky. Plánované výpadky elektřiny a problémy dodavatelů budou omezovat možnosti výrobců v následujících měsících.

V reakci na pokles výstupu, klesly zásoby surovin na 21-měsíční minimum a zaměstnanost se snížila poprvé v průběhu čtyř měsíců. Vstupní ceny se zvyšovaly šestý po sobě jdoucí měsíc. I přes prudký růst nákladů, firmy nadále snižovaly ceny dokončené výroby kvůli konkurenceschopnosti. Je nutné poznamenat, že velký počet společností nezveřejnilo jejich situaci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.