Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Makro: Výrobní aktivita Číny setrvala na desetiměsíčním minimu

01.06.2011 | 16:33 0 Komentářů

Růst zpracovatelského sektoru Číny byl v květnu velmi mírný a odrážel další zpomalení výroby a nových objednávek. HSBC sezónně očištěný index PMI klesl na nové desetiměsíční minimum 51,6 bodů z dubnové úrovně 51,8 a setrval pod dlouhodobým průměrem 52,3 bodů. Hladina 50 bodů odděluje růst od poklesu.

Zpomalení produkce doprovázelo zmírnění inflačních tlaků. Růst objemu nových zakázek byl utlumen a naznačuje slabou domácí i zahraniční poptávku. Nové exportní objednávky dokonce zaznamenaly první pokles od února. Zaměstnanost se rozšiřovala třetí měsíc, avšak tempo růstu bylo jen velmi mírné. Problémy dodavatelů vedly k neúměrnému prodlužování dodavatelských lhůt, většinou kvůli nedostatku surovin.

Vstupní ceny zůstaly zvýšené, avšak rostly nejpomaleji od srpna 2010. Výrobci opět přenesli část nárůstu nákladů na koncové zákazníky. Finanční trhy přepokládají, že centrální banka bude v nadcházejících měsících pokračovat v zpřísňování měnové politiky. HSBC index PMI je sestaven na základě předběžného a konečného průzkumu nákupních manažerů více jak 400 výrobních podniků po celé Číně.

Podle květnového průzkumu čínské CFLP klesl index výrobní aktivity PMI z 52,9 na 52,0 bodů, zatímco konsenzuální předpovědi čekaly 51,6 bodů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.