Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Makro: Venezuela devalvovala měnu

12.01.2010 | 14:24 0 Komentářů

Prezident Hugo Chavez o víkendu oznámil ostrou devalvaci venezuelské měny, jenž má za cíl oživit produkci ropy v zemi jehož ekonomika je závislá na vývozu surovin, hlásila o víkendu státní média. “Opatření má posílit produktivitu našeho hospodářství, snižovat dovozy, které nejsou tolik potřebné a posílit vývoz, musíme přestat být zemí která jen vyváží ropu, “ uvedl levicový prezident v televizním projevy národu.

Prezident uvedl, že bolivar bude znehodnocen z 2,15 na 4,3 bolivarů za americký dolar a dovoz léků a strojních zařízení bude subvencovaný 2,6 bolivary za dolar. Devalvace bolivaru je první od března 2005.

Chavez zahájil od ledna 2007 budování socialismu. Země s velkým nerostným bohatstvím  postupně znárodnila všechny sektory průmyslu. Venezuela je po šesti letech v recesi, čelí vysoké inflaci a finanční nouzi, protože globální pokles negativně ovlivnil poptávku a ceny komodit. Těžba a zpracování ropy se podílí na růstu HDP asi z jedné pětiny. Venezuela je člen OPEC a největším obchodním partnerem pro USA.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.