Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Makro: USA a Francie požadují další sankce vůči Íránu

09.02.2010 | 14:54 0 Komentářů

Rozhodnutí Teheránu začít obohacovat uran a postavit dalších 10 nových továren na obohacování paliva v příštím roce, vyvolalo okamžitou reakci Spojených Států a Francie. Ministři zahraničí obou zemí se po jednání v Paříži jednomyslně shodli, že další sankce a mezinárodní izolace jsou jedninou alternativou, pokud Teherán nezastaví sporný jaderný program. Francouzský ministr obrany Herve Morin navrhuje další kolo jednání RB OSN.

Ministr zahraničí Bernard Kouchner nazval současný postoj Íránu za opravdové vydírání a jedinou volbou je přijmout odvetná opatření. Britské ministerstvo zahraničí vyjádřilo vážné znepokojení ohledně postupu Teheránu zrychlit obohacování uranu na jeho území.

Šéf íránské atomové energetické organizace Ali Akbar Salehi v neděli oznámil, že Teherán  IAEA písemně informoval že od úterý započne s 20% obohacováním uranu v závodu Natanz. Stále opakuje, že je obohacený uran výhradně pro mírové účely země a odmítá obvinění, že Teherán vyvíjí jadernou zbraň.

Ceny ropy reagovaly v úterý růstem. Nejaktivnější březnový kontrakt lehké americké ropy v New Yorku průběžně zdražoval o 60 centů na $72,49 za barel. Stejný futures severomořské ropy Brent o 69 centů na $70,80 za barel. Írán je v rámci OPEC druhý největší ropný producent po Saudské Arábii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.