Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Makro: Úrokové sazby neporostou v Evropě a USA dříve než v roce 2011, BIS

14.06.2010 | 11:26 0 Komentářů

Je pravděpodobné, že se úrokové sazby zvýší v Evropě a USA až v příštím roce, aby nezadusily globální oživení, které sužuje evropská dluhová krize, uvedla čtvrtletní zpráva předních světových centrálních bank. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) se domnívá, že ve Spojených Státech signalizují futures na Fed fund rates, že první zvýšení úrokových sazeb bude opožděné a nastane až v závěru prvního čtvrtletí 2011. Pravděpodobnost prvního zvýšení v září a prosinci tohoto roku stále klesá. Forwardové sazby v Evropě potvrzovaly podobná očekávání a to, že k prvnímu zvýšení úrokové sazby dojde ze strany ECB až v roce 2011.

Mezinárodní organizace pro podporu mezinárodní a finanční spolupráce dále uvedla, že tyto indikátory jasně odráží postoj centrálních bank ale také “znepokojení“ investorů, že “nestabilní tržní prostředí může zmařit rodící se hospodářské oživení.“ Fiskální utahování opasků, které současně probíhá v několika zemích, může dokonce vést k recesi v ekonomice. Centrální banky během finanční a hospodářské krize snížily úrokové sazby na historická minima, aby poskytly dostatek likvidity a podporu pro oživení ekonomik.

Poté, co se světová ekonomika ukončila recesi, započaly některé centrální banky zápůjční sazby zvyšovat. Dluhová krize tento proces zpomalila nebo dokonce zastavila jako například v Austrálii. ECB i BOE shodně v červnu rozhodly ponechat úrokové sazby na historickém minimu. Také americký Fed na posledním zasedání v dubnu rozhodl podržet zápůjční sazbu na historickém minimu a zohlednil křehkost hospodářského oživení v USA.

Londýnské středisko pro ekonomiku a průzkum obchodu (CEBR) naopak předpokládá první zvýšení úrokové sazby v USA už v závěru letošního roku, v odezvě na posílení růstu, zatímco v Evropě setrvají sazby dlouhodobě beze změny. Čtvrtletní zpráva poradenské organizace zmiňuje, že globální zotavení je překvapivě robustní v rozvojových zemích, zatímco v rozvinutých ekonomikách přetrvávají rizika. CEBR očekává paritu eura vůči dolaru v roce 2011, pokud nedojde k zániku společné měny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.