Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Makro: Summit G8 o globální ekonomice a snížení zadlužení

30.05.2011 | 12:01 0 Komentářů

Skupina sedmi rozvinutých ekonomik a Ruska se na dvoudenním summitu ve Francii zavázala posílit hospodářský růst a snižovat rozpočtové schodky prohloubené během globální recese. V prohlášení v Deauville zaznělo, že globální oživení zesiluje, začíná být udržitelné a je nutné soustředit se na opatření pro posílení udržitelnosti veřejných financí. Zazněl příslib odstranit obchodní bariéry v rámci dokončení jednání o WTO z Dauhá.

Evropa se vypořádává s dluhovou krizí, problém Řecka bude vyžadovat více času, připravuje se druhý balíček finanční pomoci. Americký prezident Barack Obama slíbil jasné a důvěryhodné strategie na snižování schodku rozpočtu. Japonsko musí odložit úsporná opatření než dojde k oživené ekonomiky po březnovém zemětřesení a následném tsunami.

Pololetní výhled OECD před týdnem varoval, že prohlubování schodků veřejných financí může být brzdou oživení světové ekonomiky. Prognóza předpokládá prohloubení dluhu ve Spojených Státech na 107% HDP a v Japonsku na 218,7% HDP na konci roku 2012. Celosvětová ekonomika by mohla v letošním roce růst o 4,2% a poté o 4,6% v roce 2012. “Stinná rizika nadále přetrvávají. Vnitřní a vnější nerovnováhy budí znepokojení, prudký nárůst cen komodit a jejich volatilita představují významný protivítr oživení,“ uvedla G8 v prohlášení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.