Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

Makro: Spotřebitelské ceny USA v září meziročně rostly o 3,9 pct

19.10.2011 | 16:28 0 Komentářů

Index spotřebitelských cen USA očištěný o sezónní vlivy se v září meziměsíčně zvýšil o 0,3%, po růstu o 0,4% o měsíc dříve, oznámilo ministerstvo práce. Meziroční růst CPI před sezónním očištěním zrychlil o 0,1% na 3,9%, nejvyšší hladinu od září 2008 (5,0%). Výsledek potvrdil konsenzuální předpovědi.

Meziměsíční vývoj nejvíce ovlivnil nárůst cen ve složce doprava (1,0%) a potraviny (0,4%). Opačně působily ceny ve složce oděvy a telekomunikace. Ceny bydlení a zdravotní péče rostly o 0,2%, ceny vzdělávání o 0,1%, ostatní zboží a služby o 0,3%. Ceny paliv zrychlily růst z 1,7% na 2,9%, index cen benzínů o1,0% na 2,6%, zatímco topný olej zlevnil o 0,4%. Ceny nových motorových vozidel třetí měsíc stagnovaly, ceny použitých vozidel poklesly o 0,6%, ceny za opravy vyskočily o 0,8%.Ve složce odívání se významně snížily ceny oblečení pro ženy.

Ve složce potraviny a nápoje významně zdražily ceny cukru, cukrovinek, mléka a mléčných výrobků, dále ovoce, zeleniny, pekárenských výrobků, masa, drůbeže, ryb a vajec. Ceny alkoholických a nealkoholických nápojů stagnovaly. Ve složce ostatní zboží a služby vzrostly ceny tabákových výrobků. Ve složce telekomunikace opět zlevnily ceny informačních technologií, hardware, PC a periferní zařízení.

Index spotřebitelských cen kromě energií a potravin se po očištění od sezónních vlivů meziměsíčně zvýšil o 0,1% a meziroční růst setrval na 2,0%, nejvyšší úrovni od listopadu 2008. Většinový konsenzus předpokládal růst očištěných cen o 0,2% a meziroční tempo růstu 2,1%.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.