Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Makro: Spotřebitelské ceny USA rostly nejrychleji od března

18.08.2011 | 20:19 0 Komentářů

Index spotřebitelských cen USA se v červenci po sezónní úpravě meziměsíčně zvýšil o 0,5%, což byl největší nárůst od března, oznámilo ministerstvo práce. Meziroční růst CPI před sezónním očištěním třetí měsíc stagnoval na úrovni 3,6%, na dohled nejvyšší hladiny od října 2008. Většinový konsenzus očekával vzestup o 0,2% a meziroční tempo růstu 3,3%.

Meziměsíční vývoj ovlivnil nárůst cen ve složce doprava (1,5%) a odívání (1,2%). Opačně působily ceny ve složce telekomunikace a rekreace. Ceny paliv zaznamenaly největší nárůst od března, index cen benzínů vyskočil o 4,7%, topný olej poklesl o 1,7%. Zatímco ceny motorových vozidel stagnovaly, ceny použitých vozidel vzrostly o 0,7%.Ve složce odívání významně vzrostly ceny oblečků pro kojence a batolata. Ceny bydlení, lékařské péče a vzdělávání se zvýšily o 0,2%.

Ceny potravin a nápojů rostly o 0,4%. Výrazně zdražily ceny mléčných výrobků, ovoce a zelenina, nelkaoholické nápoje, káva a ostatní potraviny. Poklesly ceny cukrovinek, alkoholické nápoje, obiloviny a pekárenské výrobky.

Index spotřebitelských cen kromě energií a potravin po sezónním očištění meziměsíčně rostl o 0,2%, pomaleji než o 0,3% o měsíc dříve. Meziroční růst před sezónním očištěním nicméně opět zrychlil o 0,2% až na 19- měsíční vrchol 1,8%. Většinový konsenzus předpokládal růst očištěných cen o 0,2% a meziroční tempo růstu 1,7%.
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.