Neděle 09. května. Svátek má Ctibor.

Makro: Spotřebitelské ceny Švýcarska v srpnu meziročně rostly o 0,2 pct

06.09.2011 | 13:05 0 Komentářů

Meziroční růst spotřebitelských cen Švýcarska v srpnu opět zmírnil z 0,5% na 0,2%, oznámil statistický úřad. Ve stejném období vloni se pohyboval na úrovni 0,3% a většinový konsenzus předpokládal meziroční růst o 0,4%. Při meziměsíčním srovnání zaznamenal CPI pokles o 0,3%, po snížení o 0,8% v červenci.

Meziměsíčně zaznamenaly výrazný pokles ceny dovolených a ropné produkty. Ve složce oděvy a obuv se ceny snížily o 1,9%, rekreace a kultura (-1,1%), potraviny a nealkoholické nápoje (-0,6%) a doprava (-0,5%), vybavení domácností (-0,3%), bydlení a energie (-0,1%) a zdravotní péče (-0,1%). Vzrostly ceny ve složce telekomunikace (1,1%), ostatní zboží a služby (0,4%) a alkoholické nápoje a tabák (0,2%). Ve složce restaurace a hotely ceny stagnovaly. Ceny zboží v tuzemsku meziměsíčně stagnovaly a meziročně rostly o 0,7%. Ceny dováženého zboží poklesly o 1,0% a v meziročním srovnání o 1,3%.

Švýcarská centrální banka dnes stanovila minimální směnný kurz švýcarského franku poté, co přijatá opatření zastavit nadměrné posilování měny nepřinesla očekávaný efekt. Centrální banka uvedla, že “masivní nadhodnocení“ měny představuje akutní hrozbu pro ekonomiku, stejně tak, jako riziko deflačního vývoje. Oznámila, že je připravena nakupovat cizí měnu v neomezeném množství. Ihned po zásahu SNB švýcarský frank oslabil vůči hlavním měnám o 8%.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.