Středa 03. března. Svátek má Kamil.

Makro: Spotřebitelské ceny Německa v červenci meziročně rostly o 2,4 pct

10.08.2011 | 13:20 0 Komentářů

Meziroční růst spotřebitelských cen Německa v červenci zrychlil o 0,1% na 2,4%, potvrdil spolkový statistický úřad. Index CPI setrval nad 2,0% úrovní sedmý po sobě jdoucí měsíc. Inflace vyrovnala dubnová maxima a atakovala nejvyšší úroveň od října roku 2008. Meziměsíčně rostly spotřebitelské ceny sedmi spolkových zemí o 0,4%, rychleji než o 0,1% v červnu. Předběžný červencový odhad CPI tak byl potvrzen. Harmonizovaný index spotřebitelských cen Německa po červnové stagnaci vyskočil o 0,5% a meziroční růst zrychlil o 0,2% na 2,6%, v souladu s předběžným čtením a očekáváním.

V červnu došlo k sezónnímu zvýšení cen ve složce rekreace a kultura, restaurační a hoteliérské služby, doprava, bydlení, alkohol a tabák, který vyvažoval pokles ve složce oděvy a obuv, potraviny a nealkoholické nápoje a telekomunikace. Výrazně vzrostly ceny letenek, ubytovacích služeb a dovolených s komplexními službami. Vyšší byly i ceny paliv, zejména benzín.

Meziroční vývoj odrážel nárůst ve složce doprava (4,8%), bydlení (3,2%) a potraviny, nealkoholické nápoje (2,7%). Ceny energií meziročně vyskočily o 10,6%, z toho PHM o 12,3%, energie pro domácnost o 9,8%. Zrychlil růst cen elektrické energie, dálkového vytápění a topného oleje. Kromě energií inflace stagnovala na úrovni 1,5%.

Potraviny meziročně zdražily o 2,1%, z toho mléko, vejce, sýry o 5,2%, zatímco ovoce a zelenina zlevnily. Spotřebitelé zaplatili výrazně vyšší ceny za oleje a tuky, mléčné výrobky, ryby a pekárenské výrobky z obilovin. Nárůst nealkoholických nápojů odrážel ceny kávy a ovocných šťáv. Ceny zboží byly o 3,5% vyšší než ve stejném období vloni, zatímco u dlouhodobé spotřeby poklesly o 0,1%, u zboží okamžité spotřeby vyskočily o 5,0%. Ceny služeb vykazovaly stabilní tempo růstu o 1,5%.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.