Středa 14. dubna. Svátek má Vincenc.

Makro: Spotřebitelské ceny Japonska v srpnu meziročně rostly o 0,2 pct

30.09.2011 | 11:42 0 Komentářů

Spotřebitelské ceny Japonska vykazovaly v srpnu stabilní meziroční růst o 0,2%, oznámil statistický úřad. Meziměsíčně se inflace zvýšila o 0,1%, následovala stagnaci v červenci a pokles o 0,2% v červnu. Nárůst cen služeb spojených s bydlením, kultury a rekreací a dopravy kompenzoval pokles cen oblečení, domácích potřeb a zdravotní péče. Ceny potravin, bydlení, vzdělávání a smíšené zboží stagnovaly.

Meziroční vývoj ovlivnil nárůst cen ve složce služby (3,5%), doprava (1,9%) a smíšené zboží (5,3%). Ve složce služeb vzrostla cena elektrické energie o 3,4%, zemní plyn o 2,3%, topný olej o 19,1%. Ceny tabákových výrobků, ve složce smíšené zboží, vykazovaly stabilní nárůst o 38,3%. Ceny potravin zlevnily o 0,2%.Výrazný pokles zaznamenaly domácí potřeby (-5,0%), zejména zboží dlouhodobé spotřeby a také ve složce rekreace a kultura (-3,2%). Ceny zboží úhrnem stagnovaly, ceny služeb vzrostly o 0,3%. Meziroční růst cen energií v srpnu opět zrychlil o 1,0% na 7,1%.

Kromě cen potravin se spotřebitelské ceny meziměsíčně zvýšily o 0,1% poté, co nezaznamenaly žádnou změnu v červenci. V meziročním srovnání očištěné ceny rostly o 0,2% a předčily o 0,1% většinový konsenzus. Index spotřebitelských cen bez energií i potravin stoupl o 0,1%, v meziročním srovnání ale poklesl o 0,5%.

Vývoj CPI v metropoli Tokio za září nebyl příznivý. Spotřebitelské ceny stejně jako v srpnu meziročně poklesly o 0,2%. Kromě potravin index CPI stoupl o 0,1%, ale v meziročním srovnání vykazoval záporné hodnoty devátý měsíc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.