Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Makro: Spotřebitelské ceny Japonska v listopadu meziročně rostly o 0,1 pct

28.12.2010 | 14:26 0 Komentářů

Spotřebitelské ceny Japonska v listopadu klesly 0,3% poté, co zaznamenaly růst o 0,4% v říjnu a 0,3% v září, uvedl přehled japonského statistického úřadu. Největší vliv na CPI měl sezónní pokles cen ubytování a rekreací, dále potravin a služeb. V meziročním srovnání růst spotřebitelských cen Japonska podle očekávání zpomalil z 0,2% na 0,1%.

Meziroční vývoj negativně ovlivnily ceny v oddíle vzdělávání, vybavení pro domácnost, ubytování a rekreací, oděvy a obuv. Pozitivně přispívaly ceny v oddíle smíšené zboží, služeb (paliva, energie, voda) a potravin. Ceny zboží meziročně rostly o 1,2%, ceny služeb klesaly o 0,8%.

S vyloučením cen potravin index CPI v listopadu klesl o 0,1% a v meziročním srovnání zúžil pokles z -0,6% na -0,5%. Většinový konsenzus předpokládal -0,6%. Index spotřebitelských cen bez promítnutí energií i potravin zaznamenal pokles o 0,2% a v meziročním srovnání prohloubil pokles z -0,8% na -0,9%.

Negativní vývoj CPI signalizovala metropole Tokio, spotřebitelské ceny v prosinci nečekaně klesaly o 0,5% a v meziročním porovnání o 0,2%. V říjnu a listopadu se CPI pohyboval v kladných hodnotách. CPI Tokia bez promítnutí cen potravin klesl o 0,1% a meziročně zúžil pokles z -0,5% na -0,4% v souladu s odhady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.