Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Makro: Spotřebitelská důvěra USA v prosinci vysoko nad očekáváním, ISR

10.12.2010 | 17:07 0 Komentářů

Nálada amerických domácností před vánoci roste, ukazatel současné situace atakoval dvouleté maximum. Předběžný průzkum ISR Reuters/Michiganské univerzity v prosinci potvrdil, že index spotřebitelské důvěry vyskočil z 71,6 na 74,2 bodů a předčil očekávání 72,5 bodů.

Byla to nejvyšší hladina od června (76,0), zatímco ve stejném období před rokem ukazatel dosahoval 72,5 bodů. Klíčový komponent předstihových ukazatelů – index očekávání vzrostl z 64,8 bodů na půlroční vrchol 66,4 bodů. Indikátor současné ekonomické kondice vylétl z 82,1 na 85,7 bodů a byl nejvýš od ledna 2008 (94,4).

Odhad spotřebitelských cen se v jednoletém výhledu snížil o 0,1% na 2,9%. Rovněž projekce inflace v následujících pěti letech klesla o 0,1% na 2,7%. Prezident Barack Obama tento týden prodloužil daňové úlevy, které prosadil jeho předchůdce George Bush o další dva roky. Opatření podle jeho slov urychlí hospodářské živení Spojených Států na druhou stranu zatíží již napnutý rozpočet. Průzkum byl proveden ještě před schválením legislativy a výsledek průzkumu ISR nijak neovlivnil.

Index spotřebitelské důvěry je podle ISR Reuters / Michiganské university měsíční průzkum vzorku asi 500 amerických domácností formou předběžného a konečného odhadu. Spotřebitelská důvěra nepřímo odráží trend budoucích spotřebitelských útrat, které se na růstu americké ekonomiky podílí ze dvou třetin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.