Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Makro: Spotřebitelská důvěra USA v lednu pod očekáváním

15.01.2010 | 18:03 0 Komentářů

Pesimismus amerických domácností je na počátku nového roku stále utlumen vcelku pozitivním vývojem ekonomiky. Průzkum současné ekonomické situace proto reaguje růstem. Opačně je ale vnímána situace na trhu práce a očekávání budoucích útrat.

Předběžný průzkum ISR Reuters / Michiganské univerzity uvedl, že index spotřebitelské důvěry v lednu slabě rostl ze 72,5 bodu na 72,8 bodů a zaostal za očekáváním trhu. Průměrné ekonomické odhady předpovídaly zlepšení až na 74,0 bodů. Důvěra je stále nejvýš od letošního září, kdy dosáhla na 20-měsíční vrchol.

Ukazatel inflace v jednoletém výhledu stoupl o 0,3% na 2,8% zatímco výhled inflace v následujících pěti letech, jako zástupné měřítko jádrové inflace, setrval na hladině 2,7%.

Klíčový komponent předstihových ukazatelů, index očekávání, v lednu klesá z 68,9 bodu na 67,5 bodů. Indikátor současné ekonomické kondice naproti tomu vyskočil z 78,0 na na 21-měsíční maximum 81,0 bodů.
.
Index spotřebitelské důvěry podle ISR Reuters / Michiganské university je měsíční průzkum vzorku asi 500 amerických domácností formou předběžného a konečného odhadu. Spotřebitelská důvěra nepřímo odráží trend budoucích spotřebitelských útrat, které se na růstu americké ekonomiky podílí ze dvou třetin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.