Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Makro: Spotřebitelská důvěra USA je v říjnu nejslabší od listopadu, ISR

29.10.2010 | 17:07 0 Komentářů

Nálada amerických spotřebitelů je před volbami nejslabší od loňského listopadu. Očekávání ohledně osobních financí poblíž nejnižších úrovní v historii. Domácnosti vyjadřují téměř ve všech státech nespokojenost s dosavadní vládní politikou, která se nedokázala vypořádat s vysokou nezaměstnaností. Hodnocení vládní politiky je proto nejnižší od doby, kdy nastoupil americký prezident Barack Obama do úřadu. Úterní parlamentní volby tak mohou skončit pro Demokratickou stranu nepříznivě.

Současnou ekonomickou situaci Američané vnímají více negativně než v září. Konečný říjnový průzkum ISR Reuters / Michiganské univerzity potvrdil, že index spotřebitelské důvěry klesl z 68,2 bodů na 67,7 bodů. V půlce měsíce dosahoval 67,9 bodů a většinový konsenzus čekal 68,0 bodů.

Klíčový komponent předstihových ukazatelů – index očekávání se jen nepatrně zlepšil z 60,9 bodů na 61,9 bodů, ale zaostal za odhady 65,0 bodů. Předběžný ukazatel udával 64,9. Indikátor současné ekonomické kondice klesl ze 79,6 na 76,6 bodů. V půlce října byl ale ještě níž, dosahoval pouze 73,0 bodů a většinový konsenzus čekal 73,5 bodů. Odhad spotřebitelských cen v jednoletém výhledu vyskočil o 0,5% na 2,7%. Odhad inflace v následujících pěti letech o 0,1% na 2,8%.

Index spotřebitelské důvěry podle ISR Reuters / Michiganské university je měsíční průzkum vzorku asi 500 amerických domácností formou předběžného a konečného odhadu. Spotřebitelská důvěra nepřímo odráží trend budoucích spotřebitelských útrat, které se na růstu americké ekonomiky podílí ze dvou třetin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.