Neděle 16. května. Svátek má Přemysl.

Makro: Spotřebitelská důvěra Německa zůstává stabilní, GfK

26.10.2010 | 12:45 0 Komentářů

Spotřebitelská důvěra Německa by měla zůstat v listopadu stabilní, pozitivně ovlivněna hospodářským oživením, nízkou inflací a nezaměstnaností. Ukazatel očekávání zaznamenal pět měsíců nepřetržitého růstu a potvrzuje důvěru ve značný hospodářský vzestup. Indikátory budoucí příjmy a výdajové plány naopak zamířily dolů a mohou odrážet napjatou rozpočtovou situaci a očekávaný ostrý vzestup cen elektřiny kvůli eko-poplatku za solární energie.

Průzkum spotřebitelské důvěry zhruba 2000 německých domácností společností GfK Group předpokládá pro měsíc listopad 4,9 bodů, stejnou hladinu jako v říjnu po výsledku 4,3 bodů za září. Je to stále nejvyšší úroveň od roku 2007 avšak mírné zklamání pro ekonomy. Většinový konsenzus předpokládal vzestup na 5,1 bodů.

Ukazatel ekonomická očekávání v říjnu vzrostl o 2,5 bodu na nový tříletý vrchol 56 bodů poté, co vyskočil o 9,8 bodů na 53,5 bodů o měsíc dříve. Spotřebitelé věří v sílu ekonomiky a pozitivní trend na trhu práce. Optimistický výhled v říjnu nepodpořil indikátor budoucí příjmy, jenž oslabil z desetiletého maxima 45,2 bodů na 36,0 bodů. V září vzrostl o 9,2 bodů a v srpnu o 6,9 bodů.

Také indikátor výdajové plány se v říjnu zhoršil, přesto vysoce převyšuje dlouhodobý průměr. Ukazatel klesl o 8,2 bodů na 22,5 bodů a následoval vzestup o 2,8 na 30,7 bodů v září a stagnaci za srpen. Dlouhodobý průměr ukazatele se pohybuje okolo nuly. GFK potvrdil svůj odhad 0,5% růst soukromé spotřeby v roce 2010. Další průzkum vyjde 23.listopadu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.