Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Makro: Spotřebitelská důvěra Německa se bude zhoršovat pátý měsíc, GFK

24.02.2010 | 12:00 0 Komentářů

Spotřebitelská důvěra Německa se kvůli výhledu bude mírně ochlazovat i v březnu. Průzkum GFK Group uvedl, že pomalé zotavení ekonomiky a hrozba nezaměstnanosti bude hrát klíčovou roli. Ohrožení eurozóny hospodářskou politikou Řecka a některých dalších členských států negativně ovlivnilo německé domácnosti.

Průzkum spotřebitelské důvěry asi 2000 německých domácností předpovídá pro měsíc březen 2010 mírné zhoršení z revidované hladiny 3,3 bodu na 3,2 bodů. Bude to už pátý měsíc poklesu. Výsledek ale nečekaně předčil negativní očekávání. Shoda analytiků předpovídala pokles až na 3,0 body.

Ukazatel ekonomická očekávání prudce oslabil o 7,1 bodů na -5,6 bodů, více než o -0,2 před měsícem. Oproti stejnému období vloni je o 28 bodů výš. Německá ekonomika namísto  zotavení ve 4Q stagnovala a v následujících měsících se nečeká významná změna. DIHK projektuje růst Německa v roce 2010 o 2,3%, což je nečekaně vyšší odhad než projekce růstu spolkové vlády 1,4%, v kontrastu poklesu o 4,9% v loňském roce.

Ukazatel osobní příjmy zaznamenal v lednu snížení o 0,5 na 12,0 bodů, po poklesu o 2,5 bodu v lednu a nyní převyšuje o 23 bodů loňské hodnoty a dlouhodobý průměr 0. Negativní vyhlídky pracovního trhu a očekávaných příjmů prozatím převažují pozitiva stimulačních opatření spolkové vlády.

Zhoršení výhledu negativně ovlivnilo i indikátor výdajové plány o 1,2 na 24,2 bodů. V lednu ukazatel rostl o 4,2 bodu a zůstává stále robustní. Loňské hladiny převyšuje téměř o 10 bodů. Spotřebitelé pozitivně vnímají nízkou hladinu inflace a slevy maloobchodníků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.