Pátek 30. října. Svátek má Tadeáš.

Makro: Spotřebitelská důvěra Německa na jaře nadále roste, GfK

27.04.2010 | 11:32 0 Komentářů

Spotřebitelská důvěra Německa se bude na jaře nadále zlepšovat, optimismem z pokračujícího oživení největší evropské ekonomiky, s tím spojený růst příjmů a zlepšení finanční situace. Ukazatel výdajové plány se znovu mírně zhoršil na pozadí rostoucích cen paliv a benzínů.

Průzkum spotřebitelské důvěry zhruba 2000 německých domácností předpovídá pro měsíc květen hodnotu 3,8 bodů po revidované hladině 3,4 bodů v dubnu. Předběžný odhad společnosti Gfk pro duben uváděl stagnaci 3,2 bodů která následovala nepřetržitý pětiměsíční pokles. Výsledek opět a výrazně předčil negativní očekávání. Většina analytiků očekávala pokles na 3,2 bodů.

Ukazatel ekonomická očekávání vyskočil o 18 bodů na 22,5 bodu. Před měsícem stoupl o 10,1 bodu na kladné 4,5 bodů. Dubnová hladina je meziročně vyšší o 54 bodů. Německá ekonomika se letos bude zotavovat z nejhorší recese od druhé světové války. Roste optimismus z oživení světové ekonomiky a exportní poptávky,  dochází ke stabilizaci pracovního trhu. Gfk v poslední zprávě dokonce odhaduje nižší meziroční míru nezaměstnanosti. Také podnikatelská důvěra podle průzkumu Ifo v dubnu překonala očekávání.

Indikátor budoucí příjmy odrážel optimistický hospodářský výhled a byl nejvýš od roku 2001. Ukazatel vylétl o 21,7 bodu na 35,2 bodů, poté co přidal 1,5 bodu na 13,5 bodů v březnu. Důvěru významně podpořil výhled zaměstnanosti ale také vládní opatření ke stimulaci kupní síly včetně daňových úlev, přídavků na děti a příspěvků na zdravotní pojištění.

Indikátor výdajové plány stále nedokáže z optimismu hospodářského oživení těžit, v dubnu zaznamenal pokles o 1,8 bodu na 21,6 bodů a následoval snížení o 0,8 na 23,4 bodů v březnu. Loňské hladiny ale stále převyšuje o 9,2 bodů. Vzestup cen má negativní dopad na výdajové plány.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.