Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

Makro: Spotřebitelská důvěra Německa bude na podzim stabilní, GfK

27.09.2011 | 11:39 0 Komentářů

Spotřebitelská důvěra Německa bude na podzim stabilní, podle závěru nejnovější studie. Domácnosti nejvíce znepokojuje eskalace dluhové krize v Řecku a rozporuplné diskuse ohledně dlouhodobého řešení. Společnost GfK Group předpokládá index spotřebitelské nálady v říjnu beze změn na úrovni 5,2 bodů. Tento výsledek předčil negativní očekávání na úrovni 5,0 bodů.

Zářiový průzkum 2000 německých domácností vyzněl rozporuplně. Ukazatel ekonomická očekávání opět poklesl o 8,6 na šestnáctiměsíční minimum 4,8 bodů. V srpnu se propadl o 31,2 na 13,4 bodů, ve stejném období loňského roku se pohyboval na úrovni 53,5 bodů. Narůstaly obavy, že krize na finančních trzích může ohrozit reálnou ekonomiku a mnohé výzkumné společnosti snížily odhady růstu domácí ekonomiky pro letošní a příští rok. Negativní výhled potvrdil průzkum podnikatelské důvěry Ifo.

Navzdory poklesu ekonomického očekávání se index budoucí příjmy v září nečekaně zvýšil o 7,5 na 35,1 bodů a vykompenzoval pokles o 7 na 27,6 bodů v srpnu. Ve stejném období vloni se pohyboval na úrovni 45,2 bodů. Výsledek odrážel dobré vyhlídky na trhu práce a stabilní zaměstnanost. Značná část zaměstnanců zaznamenala nárůst příjmů v letošním roce, což dokazují údaje statistického úřadu za 2Q. V důsledku oslabení ekonomiky dojde k útlumu inflačních tlaků, což má stabilizující efekt na kupní sílu a sentiment domácností.

Indikátor výdajové plány v září oslabil o 7,2 na 29,7 bodů, následoval růst o 2,8 na 36,9 bodů v srpnu a meziročně vykazoval téměř stabilní růst. Neschopnost vlády najít dlouhodobé řešení vládní dluhové krize má za následek ztrátu důvěry a negativní vliv na spotřebu. Až do nedávné doby klesala důvěra ve stabilitu euroměny a stimulovala tak k vyšším útratám, nikoli k úsporám. S ohledem na očekávaný pokles vývozu je nezbytné, aby Německo mělo silný druhý pilíř v domácí ekonomice s cílem zajistit hospodářský růst.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.