Čtvrtek 03. prosince. Svátek má Svatoslav.

Makro: Spotřebitelská důvěra Japonska v září posílila

11.10.2011 | 14:29 0 Komentářů

Důvěra japonských domácností se v září výrazně zlepšila, index spotřebitelské důvěry se dostal zpět na březnovou úroveň bezprostředně po zemětřesení a tsunami. Výsledek průzkumu patrně odráží oživení ekonomiky, zlepšení situace na trhu práce a s tím spojený výhled příjmů a ochota utrácet.

Předběžný průzkum úřadu vlády na září uvedl, že index důvěry vyskočil o 1,6 na 38,6 bodů, zatímco v srpnu stagnoval. Měsíční průzkum odráží vzorek zhruba sedmi tisíc dotazovaných domácností. Na dvouleté minimum 33,1 bodů poklesl v dubnu, ve stejném období loňského roku se pohyboval na úrovni 41,0 bodů. Všechny komponenty indexu v září posilovaly. Největší měrou zaměstnanost, dále výdajové plány, živobytí a příjmy. Index spotřebitelské důvěry oblasti Tokia vzrostl o 1,3 na 39,1 bodů a setrval pod úrovní 39,7 bodů z března letošního roku.

Bank of Japan v měsíční zprávě o stavu ekonomiky za říjen uvedla, že oživení japonské ekonomiky pokračuje a růst ekonomik v zámoří zůstává silný. Ekonomická aktivita zrychluje, předpokládá proto návrat na dráhu expanze, opírající se o růst vývozu a domácí poptávku. Světovou ekonomiku nadále podpírají rozvíjející se ekonomiky a tempo růstu může v současné době zpomalovat. BOJ se domnívá, že vývoz v následujících měsících udrží mírně rostoucí trend a bude odrážet doplňování zásob v zahraničí. Projektuje stabilní soukromou spotřebu a mírné oživení růstu výroby.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.