Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Makro: Spotřebitelská důvěra Japonska se v květnu zotavila

09.06.2011 | 17:28 0 Komentářů

Nálada japonských domácností se dva měsíce po zemětřesení mírně zotavila. Průzkum úřadu vlády za květen potvrdil růst ukazatele o 1,1 na 34,2 bodů. O měsíc dříve se propadl o 5,5 bodu na dvouleté minimum 33,1 bodů. Výsledek zaostal za konsenzuální předpovědí 34,5 bodů. Hranice 50 odděluje růst od poklesu.

Měsíční průzkum odráží vzorek zhruba sedmi tisíc dotazovaných domácností. Všechny komponenty indexu v květnu posílily. Největší měrou překvapivě ukazatel očekávaných výdajů a živobytí. Slabší růst vykázal indikátor zaměstnanosti a příjmů domácností. Index spotřebitelského sentimentu oblasti Tokia vzrostl o 2,3 na 35,0 bodů a kompenzoval propad o 7 bodů o měsíc dříve. Výrazný posun nastal v očekávání vývoje spotřebitelských cen v následujícím roce. Více jak 54% respondentů předpokládá inflaci nad či pod úrovní 2,0% ve srovnání s 41% před rokem.

Bank of Japan v pololetním výhledu srazila prognózu hospodářského růstu pro fiskální rok 2011/12 o 1,0% na 0,6%, kvůli poklesu v prvním pololetí. Guvernér Shirakawa v květnovém projevu uvedl, že se ekonomika pravděpodobně zotaví z recese, po nejhorším zemětřesení v historii, které vyvolalo tsunami a jadernou krizi. Velké množství podniků udělalo pokrok v úsilí o obnovu, některé z nich spustily výrobu. Spotřebitelská důvěra se zotavila a maloobchodní tržby vykazují známky oživení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.