Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Makro: Spotřebitelská důvěra Británie se v červenci opět zhoršila

25.08.2011 | 11:51 0 Komentářů

Nálada britských domácností se na počátku druhého pololetí ochladila a odrážela nejistou hospodářskou situaci. Průzkum zaznamenal zhoršení výhledu a přetrvávající pesimismus ohledně současné situace. Mzdy rostou pomaleji, než životní náklady, vysoká inflace snižuje kupní sílu obyvatelstva a domácnosti odkládají velké nákupy do budoucna. Oživení britské ekonomiky je pomalé a nelze očekávat zlepšení sentimentu po zbytek roku.

Index spotřebitelské nálady NCCI v červenci oslabil o 2 body na tříměsíční minimum 49 bodů. V únoru se propadl na 41 bodů, nejnižší úroveň v historii monitorování od roku 2004. Výsledek průzkumu předčil negativní očekávání 45 bodů. Navzdory stabilizaci poblíž úrovně 50 bodů ukazatel meziročně ztrácí 9 bodů.

NCCI je měsíční průzkum zhruba 1000 britských domácností, který provádí National Building Society, třetí největší poskytoval hypoték ve Spojeném království. Hladina 99 bodů odrážela rok 2004. Spotřebitelská důvěra nepřímo ovlivňuje spotřebitelské výdaje, které podporují růst ekonomiky ze dvou třetin.

Klíčový index očekávání v červenci poklesl o 3 na 67 bodů, ve stejném období loňského roku se pohyboval na úrovni 79 bodů. Indikátor výdajové plány se snížil o 1 na 73 bodů a oproti stejnému období před rokem ztrácel 24 bodů. Ukazatel současné ekonomické situace setrval beze změn na úrovni 23 bodů, na dohled dubnového dvouletého minima (20). Drtivá většina (70%) respondentů nadále v průzkumu uváděla, že je současná hospodářská situace Velké Británie špatná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.