Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Makro: Spotřebitelská důvěra Británie klesá od června, Nationwide

21.10.2011 | 12:02 0 Komentářů

Nálada britských domácností se v září opět zhoršila a setrvala v sestupném trendu od června, uvedl čtvrteční průzkum National Building Society. Průzkum do značné míry odráží obtížnou hospodářskou situaci. Růst ekonomiky bude v letošním roce velmi slabý a pracovní trh utlumený. Čtvrtletní míra nezaměstnanosti v srpnu nečekaně vyskočila na patnáctiletý vrchol 8,1%.

Domácnosti jsou pod velkým tlakem, mzdy rostou výrazně pomaleji, než životní náklady a vláda prosazuje úsporná opatření. (CPI se v září vyšplhal nad 5% a převyšoval o dvojnásobek základní tempo růstu mezd). V současnosti je britská ekonomika životně závislá na zahraničním obchodu. Slabá exportní poptávka v Evropě a USA ale naznačuje, že bude oživení v blízké době mírné. Je možné, že stimulační opatření Bank of England mohou podpořit sentiment v následujících měsících, uvádí NBS.

Index spotřebitelské nálady NCCI v září oslabil o 3 body na 45 bodů, po poklesu o 1 bod v srpnu. V únoru se propadl na 41 bodů a nejnižší úroveň v historii monitorování od roku 2004. Výsledek průzkumu zaostal za očekáváním 49 bodů. NCCI je měsíční průzkum zhruba 1000 britských domácností, který provádí třetí největší poskytoval hypoték ve Spojeném království. Hladina 99 bodů odrážela rok 2004.

Klíčový index očekávání v září poklesl o 3 na 62 bodů, ve stejném období loňského roku se pohyboval na úrovni 76 bodů. Indikátor výdajové plány oslabil o 2 na 77 bodů a meziročně ztrácel 11 bodů. Ukazatel současné ekonomické situace poklesl o 2 na 21 bodů, k úrovni dubnového dvouletého minima (20). Drtivá většina (71%) respondentů v průzkumu uvedla, že je současná ekonomická situace špatná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.