Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Makro: Spotřebitelská důvěra Austrálie setrvala v útlumu

12.10.2011 | 12:25 0 Komentářů

Spotřebitelská důvěra Austrálie se v říjnu jen nepatrně zlepšila. Náladu domácností ovlivnila řada protichůdných faktorů. Globální finanční trhy byly velmi nestálé, domácí akciový a devizový trh zaznamenal velké propady. Na druhou stranu byla velmi pozitivně vnímána změna rétoriky centrální banky, což zmírnilo obavy ohledně úrokových sazeb.

Index spotřebitelské důvěry Austrálie se podle průzkumu Westpac-Melbourne Institute v říjnu zvýšil o 0,3 na 97,2 bodů, následoval robustní růst o 7,1 na 96,9 bodů v září a pokles o 3,2 na 89,6 bodů v srpnu. Navzdory oživení, zůstává ukazatel o 16,9% pod průměrem loňského roku a 6,8% pod průměrem v prvním pololetí. Neutrální úroveň 100 odděluje optimismus od pesimismu.

Oslabení australského dolaru mělo významný dopad na sentiment k nákupu, ostatní komponenty indexu vykazovaly mírné zisky. Klíčový ukazatel očekávání ekonomiky pro následující rok rostl o 0,9%, zatímco pětiletý výhled o 4,1%. Index současné finanční situace se zvýšil o 2,3%, index očekávání o 3,0%. Ukazatel výdajové plány oslabil o 5,6%, po růstu o 3,2% v září.

Australská centrální banka v říjnu zachovala základní úrokovou sazbu na 4,75 %. Konstatovala, že zlepšený inflační výhled dává prostor pro uvolnění měnové politiky. Westpac zachoval červencovou předpověď, že RBA sníží úrokové sazby o čtvrt procentního bodu v prosinci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.