Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Makro: Soukromý sektor je klíčový pro hospodářské oživení, Bernanke

04.06.2010 | 12:57 0 Komentářů

Předseda Rady guvernérů Fedu Ben Bernanke ve středu prohlásil, že zdraví malých a středních amerických podniků je pro tvorbu nových pracovních míst a růst zaměstnanosti během hospodářského oživení klíčové. V projevu na schůzce Fedu Chicago v Detroitu uvedl, že přetrvávající vysoká míra nezaměstnanosti budí znepokojení. Jednou z příčin je pokračující pokles úvěrování malých podniků který započal v době finanční krize v roce 2008.

Bernanke dále řekl, že je těžké určit konkrétní důvod,  poukazuje na slabší poptávku a omezenou dostupnost úvěrů za dvě hlavní příčiny. Banky odmítají půjčovat a nastavily ještě přísnější standardy, než byly před finanční krizí. Z jejich pohledu se tento problém v současnosti jeví jako nedostatek poptávky bonitních vypůjčovatelů. Bez ohledu na důvod tohoto poklesu, je cílem centrální banky aby vypůjčovatelé měli přístup k úvěrům, které jim pomohou rozšířit jejich podnikání, navyšovat mzdy a přispějí k hospodářskému oživení.

Prezident Fedu Atlanty Dennis Lockhart ve čtvrtek uvedl, že Fed možná bude muset zvýšit úrokové sazby, přestože je nezaměstnanost stále vysoká. V projevu na vysoké škole technické v Atlantě řekl, že v době, kdy se ekonomika zlepšuje nebudou mimořádně nízké úrokové sazby nutné k podpoře hospodářské obnovy a začnou být v nesouladu s udržením cenové stability, přestože nezaměstnanost zůstává vysoká. Právě růst produktivity práce umožnil expanzi ekonomiky a dosáhnout lepší výsledky firem bez nutnosti najímání nových pracovních sil.

Také prezident Fedu Kansas City Thomas Hoenig navrhuje zvýšení úrokové sazby do konce léta z 0,25% na 1,00% a poté posoudit hospodářský výhled před dalším zvýšením. V jeho projevu na fóru Bartlesville uvedl, že prvním krokem Fedu by měla být úprava měnové politiky zpět do normálu a tento proces by měl začít co nejdříve. Hoenig se domnívá, že po vyhodnocení hospodářského výhledu bude nutné, aby se úrokové sazby rostly od 1% do 3% ”přiměřeně rychle.“ Poté, co hospodářský růst dosáhne dlouhodobý potenciál, by se úroková sazba měla v USA pohybovat mezi 3,5% až 4,5%.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.