Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

Makro: Současná měnová politika zůstává nadále uvolněná, ECB

14.04.2011 | 17:44 0 Komentářů

Orientace měnové politiky je nadále uvolněná, podporuje růst ekonomiky a tvorbu pracovních míst v eurozóně, uvedla Evropská centrální banka v měsíčním bulletinu. Na základě pravidelné makroekonomické analýzy Rada guvernérů na svém zasedání 7. dubna rozhodla zvýšit základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 1,25%. Naposledy prosadila změnu v květnu 2009, kdy snížila sazbu o 0,25% na 1,00% a nejnižší úroveň v historii. Úprava stávající velmi uvolněné měnové politiky je odůvodněná, s ohledem na rizika pro cenovou stabilitu. Takovéto ukotvení inflačních očekávání může přispívat k hospodářskému růstu v eurozóně.

Nejnovější ekonomické údaje potvrzují, že oživení ekonomiky pokračuje, inflační tlaky ale zesilují. index spotřebitelských cen eurozóny v březnu zrychlil meziroční růst o 0,2% na 2,6%. Inflace překročila střednědobý inflační cíl 2,0% čtvrtý měsíc. Rada guvernérů bude vývoj nadále pečlivě monitorovat.

Ekonomický výhled zůstává víceméně vyvážený v prostředí zvýšené nejistoty. Na jedné straně může celosvětový obchod růst rychleji než se očekávalo a podporovat vývoz eurozóny. Kromě toho by zlepšující se podnikatelská důvěra měla poskytovat větší podporu aktivity, než se v současnosti očekává. Na druhou stranu jsou zde negativní rizika, týkající se napětí v některých segmentech finančních trhů, které se mohou rozšířit do reálné ekonomiky. Další rizika představují rostoucí ceny energií s ohledem na pokračující geopolitická napětí, protekcionistické tlaky a globální nerovnováha. Existují potenciální rizika s ohledem na zemětřesení a jadernou krizi v Japonsku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.