Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Makro: Současná měnová politika je podle RBA vhodná

21.12.2010 | 15:18 0 Komentářů

Reserve Bank of Australia vidí současné nastavení měnové politiky jako přiměřené, uvedl zápis z prosincového jednání bankovní rady. RBA zachovala základní úrokovou sazbu beze změny na 4,75 %, zatímco v listopadu prosadila nečekané zpřísnění o čtvrt procentního bodu. Rada konstatovala, že v návaznosti na listopadové rozhodnutí zvýšit úrokové sazby a s přihlédnutím k úrovni měnového kurzu, je měnová politika považovaná za mírně restriktivní. Vzhledem k velmi vysoké úrovni z hlediska obchodu a pozitivního výhledu pro podnikové investice je současné nastavení měnové politiky vhodné.

Střednědobý výhled australské ekonomiky zaznamenal nepatrné změny, RBA upozorňuje na slabost ohledně spotřeby a půjček domácností navzdory vysoké úrovni spotřebitelské důvěry. Čtvrtletní růst HDP byl měkčí než se předpokládalo. HDP vzrostl ve čtvrtletí do září pouze o 0,2 %, po robustní 1,1% expanzi v druhém čtvrtletí. RBA projektuje růst ekonomiky ve 4Q o 0,2% a v roce 2010 o 2,7%. Podmínky na trhu práce zůstaly pevné, míra nezaměstnanosti dosahovala 5,4%, míra participace vyskočila na historický vrchol.

Ceny surovin setrvávají nadále velmi vysoké a obchodní podmínky nejlepší za posledních několik desetiletí. Mzdový cenový index se ve 3Q podle očekávání zvýšil a odrážel rozhodnutí o minimální mzdě. Meziroční míra inflace ve třetím čtvrtletí zpomalila růst z 3,1% na 2,8%. Střednědobý inflační výhled setrval v podstatě beze změn. Index CPI by se měl pohybovat na úrovni 2,5% do pololetí 2011 a poté růst k 3% úrovni v průběhu roku 2012.

RBA podotkla, že zhoršení situace v Evropě v průběhu posledních měsíců zvýšila rizika poklesu světové ekonomiky. Důsledky pro australskou ekonomiku je přitom obtížné předvídat a eskalace současných problémů není nevyloučena. Vývoj v ostatních částech světa byl více pozitivní. Americká ekonomika rostla mírným tempem a poslední údaje naznačují, že expanze čínské a indické bude silnější než se očekávalo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.