Neděle 09. května. Svátek má Ctibor.

Makro: Schodek veřejných financí Řecka v srpnu dosahoval 14,2 miliard eur

25.10.2010 | 15:44 0 Komentářů

Rozpočtový deficit Řecka dosahoval v období od ledna do srpna 14,2 miliard eur, uvedlo v pátek řecké ministerstvo financí. Úřad vydává poprvé měsíční údaj o schodku veřejných financí a zadlužení v období leden až srpen 2010. Tato data budou nadále aktualizována ke zlepšení transparentnosti fiskálního vývoje. Žádný z těchto údajů ale nebyl nastaven pro evropský systém ESA 95, jako takové nejsou přesně srovnatelné s ročním fiskálními cíli podle programu hospodářské politiky, uvedla vládní zpráva.

Statistický úřad Eurostat vyjádřil v průběhu roku několikrát výhrady k poskytovaným údajům z Řecka. V pátek odložil zveřejnění údajů v Řecku do poloviny listopadu, teprve po dokončení vyhodnocení kvality statistických údajů ve spolupráci s řeckých statistickým úřadem a radou auditorů.

Schodek veřejných financí Řecka se v roce 2009 prohloubil na 13,6% HDP a pravděpodobně se ještě rozšíří o půl procentního bodu, uvedl v dubnu Eurostat. Byla to další revize původního odhadu schodku 12,9% HDP.

Celkový dluh Řecka se vloni prohloubil o 36,2 miliard eur na 273,4 miliard eur, nebo-li 115 % HDP. Řecký premiér George Papandreou v druhé polovině dubna požádal EU a MMF o pomoc, protože se jihoevropská země dostala na pokraj dluhové pasti. Na počátku května MMF a EU schválily předluženému Řecku záchranný balíček v astronomické výši 110 miliard eur. V hodnotící srpnové zprávě EK uvedla, že Athény plní podmínky pro přijetí další pomoci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.