Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Makro: Růst zaměstnanosti v USA nejnižší od loňského září, Obama čelí kritice Republikánů

06.06.2011 | 14:46 0 Komentářů

Barack Obama musí změnit kurz hospodářské politiky, zazněla znovu kritika Republikánské strany po slabé statistice zaměstnanosti za květen. Počet pracovních míst mimo zemědělství vzrostl pouze o 54 tisíc, což bylo nejnižší údaj od září loňského roku. Navíc míra nezaměstnanosti se nečekaně zvýšila o 0,1% na půlroční maximum 9,1%.

Krátce po zveřejnění dat ministerstva práce, uvedl v prohlášení předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner, že americká ekonomika nevytváří dostatek pracovních mist a příčinou je daňová politika, podpory, úvěry a opakující se regulace.

Přeseda Republikánské většiny ve sněmovně vyzval Obamu, aby přijal plán Grand Old Party pro zaměstnanost a hospodářský růst. ”Nemůžeme vyřešit naší dluhovou krizi bez hospodářského růstu, nedosáhneme hospodářský růst, pokud budeme zvyšovat daně těm, kteří pracovní příležitosti vytváří, současně je nutné odmítnout utrácet peníze, které nemáme,” uvedl Boehner.

Současně bylo zveřejněno i prohlášení demokratické většiny v senátu, která vyzdvihla pokračující růst zaměstnanosti v soukromém sektoru, který v květnu vytvořil 83 tisíc nových pracovních míst. Stejný názor zastával předseda Rady ekonomických poradců Bílého domu Austan Goolsbee. Podle jeho názoru soukromý sektor generoval více jak 2,1 milionů pracovních míst za posledních 15 měsíců, současně ale uznal, že je míra nezaměstnanosti nepřijatelně vysoká. Přes anemický nárůst počtu pracovních míst, americký prezident v pátek v Ohiu ocenil úspěch při záchraně automobilového odvětví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.